03.09.2019

Koniec prázdninového času náš klub mal prinajmenšom hektický. Roman Vaľo jr. so Števom Tóthom reprezentovali na finále VRL v Starej Ľubovni , Filip Balciar po návrate z Kanady zaknihoval víťazstvo v Brne , mnohí z nás pretekali či si plnili organizátorské povinnosti na domácom podujatí v Haliči.. Zhrnutiu týchto podujatí sa chcem venovať v ďalšom príspevku . Dnes sa chcem venovať vystúpeniu Oľgy Cabanovej na Majstrovstvách sveta Masters v Poľskej Poznani. Veľa práce s písaním mať nebudem , lebo veľmi výstižne ho zhrnul Olinkin partner a tréner Ivan Vigoda : " Ako už iste viete, s Olinkou sme sa od 27.8. do 1.9.2019 zúčastnili majstrovstiev sveta masters v cestnej cyklistike, ktoré sa jazdia ako svetové finále Granfondo série. Týmito pár riadkami sa s Vami podelím o dojmy z tejto obrovskej akcie.
Oľga Cabanová sa zúčastnila pretekov v časovke jednotlivcov a pretekov s hromadným štartom v kategórii ženy 40-44 rokov. Časovka sa konala 29.8. asi 30 km od Poznane v okolí autodromu v Bednary. Trať mala 18,4 km a bola na naše pomery dosť technická. Séria pravouhlých zákrut na dosť úzkej ceste, kde v strede organizátori rozložili kužele a prejdenie do protismeru sa rovnalo DQF. Napriek tomu trať bola veľmi pekná a dosť rýchla. V Olinkinej kategórii sa zúčastnilo 22 pretekárok. Oľga nastúpila v klubovej kombinéze majsterky Slovenska. Ako jedna len z troch pretekárok štartovala na klasickom cestnom bicykli a klasických ráfikových kolesách. Nakoniec skončila na 18 mieste. Aj keď Oľga nebola so svojou jazdou celkom spokojná, jej čas 31,37 min bol najlepší zo všetkých sloveniek.
V nedeľu 1.9. sa konali preteky s hromadným štartom. Štart bol v centre Poznane a šlo sa na západ po 151km dlhom rovinatom okruhu. Dva dni pred pretekmi sme si trať prešli na bicykli. Tréning sme absolvovali s nemkou Astrid Schartmuellerovou, vlaňajšiou majsterkou sveta z talianskeho Varese. Štartovalo sa vo vlnách, ženy 40-44 spolu so ženami 45-49 rokov. Spolu pelotón 69 pretekárok. Oľga sa teda po štarte snažila držať blízko nemky a čo najviac od nej odkukať. Počas celých pretekov v horúčave 33 stupňov sa Oľga cítila výborne. Preteky boli nervózne. Hlavne britky v pelotóne agresívnou jazdou spôsobili niekoľko kolíznych situácií. Výbornou pozičnou jazdou sa však Oľga vyhla niekoľkým kolíziám a pádom. Keďže trať bola aj na Granfondo nezvyčajne dlhá, tempo nebolo vysoké. Pár pokusov o únik skončilo neúspešne a tak sa celý pelotón chystal na cieľový šprint. Našťastie šprintu sa Oľga v príprave dosť venovala tak si na šprint verila. Aj v pretekoch po zákrutách a prudkých zrýchleniach cítila, že je na tom v porovnaní so súperkami dobre. V samotnom šprinte si Oľga vyhliadla zadné koleso Astrid Schartmuellerovej a do šprintu vstupovala na výbornej cca 10 pozícii v celom balíku. Nanešťastie v šprinte balíka predchádzajúcej vlny bol ťažký pád a v cieľovej rovinke cca 250 metrov pred cieľom boli dve sanitky a prebiehalo ošetrovanie. Oľga si vybrala pre šprint ľavú stranu a presne tam boli sanitky. Celý rozbehnutý balík sa teda musel zmestiť do pravého pruhu a vznikla veľká tlačenica. V nej Oľga stratila svoju pozíciu. Nakoniec finišovala na 22 druhom mieste vo svojej kategórii, 8 sekúnd za víťazkou.
Na záver ešte niekoľko čísiel pre vykreslenie veľkosti tohto cyklistického sviatku. Na časovku sa registrovalo 480 pretekárov zo 46 krajín. Na preteky s hromadným štartom sa registrovalo 1753 pretekárov z 54 krajín a na trati bolo viac ako 1100 usporiadateľov.
Za to, že sa Oľga mohla na týchto majstrovstvách zúčastniť ďakujeme hlavne materskému klubu CK Rimavská Sobota, ktorý nám finančne pomohol. Tiež ďakujem komplicom, ktorí absolvovali s Olinkou modelovaný trénig pred majstrovstvami (nohy na kašu ), keď som ja kvôli nemoci nemohol jazdiť.
V roku 2020 sú majstrovstvá sveta masters v kanadskom Vancouveri, kde určite nepôjdeme. Ale v roku 2021 sú majstrovstvá sveta mastes v „neďalekej“ Banja Luka. Do Bosny a Hercegoviny sa opäť budeme chcieť kvalifikovať a už v kategórii 45-49 rokov zabojovať o lepšie umiestnenia . "
Na záver teda obom veľká gratulácia a poďakovanie za reprezentáciu Slovenska a nášho klubu.